TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26F25-4PB
DTS26F25-4PB picture photo
Mfg. Part Number
DTS26F25-4PB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 56POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DTS26F25-4PB.pdf
Availability of DTS26F25-4PB
QUANTITY
DTS26F25-4PB Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26F25-4PB
Internal Part NumberEIS-DTS26F25-4PB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions56
Shell Size - Insert25-4
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26F25-4PB
Related LinksDTS26F, DTS26F25-4PB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26F25-4PB Details Description
Related parts for DTS26F25-4PB
IC MPU MPC8XX 80MHZ 357BGA datasheet.pdf
TRANS PNP 15V 100MA SOT89 datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEAT SINK 25MM X 25MM X 4MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
1800 L, 5MM PITCH, 3M ANALOG datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 4POS SNGL SMD datasheet.pdf
IC VCXO 160MHZ 16TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 12PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf