TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26F9-98SE
DTS26F9-98SE picture photo
Mfg. Part Number
DTS26F9-98SE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 3POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DTS26F9-98SE.pdf
Availability of DTS26F9-98SE
QUANTITY
DTS26F9-98SE Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26F9-98SE
Internal Part NumberEIS-DTS26F9-98SE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert9-98
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26F9-98SE
Related LinksDTS26F, DTS26F9-98SE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26F9-98SE Details Description
Related parts for DTS26F9-98SE
CONN HOUSING TAB 6POS KEY-XY PNL datasheet.pdf
OSC XO 20.000MHZ TTL PC PIN datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 15 OHM 0606 datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT DC-2.5GHZ 8-SOIC datasheet.pdf
KIT DEV IGLOO M1AGL datasheet.pdf
RES 17.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 26POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 42.2K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Socket 33 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP FILM 2.5UF 10% 850V RADIAL datasheet.pdf