TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26W15-15JA
DTS26W15-15JA picture photo
Mfg. Part Number
DTS26W15-15JA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 15POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DTS26W15-15JA.pdf
Availability of DTS26W15-15JA
QUANTITY
DTS26W15-15JA Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26W15-15JA
Internal Part NumberEIS-DTS26W15-15JA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert15-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26W15-15JA
Related LinksDTS26W, DTS26W15-15JA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26W15-15JA Details Description
Related parts for DTS26W15-15JA
CONN RECEPT 24POS .100 IDC GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC ADC 24BIT STER 96KHZ 20-SSOP datasheet.pdf
IC REG BST ADJ 0.75A SYNC 8MSOP datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 200V NP0 1812 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 600V 3A SOD64 datasheet.pdf
508 TB PLU PLU W/HANDLE datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf