TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26W15-15JA
DTS26W15-15JA picture photo
Mfg. Part Number
DTS26W15-15JA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 15POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DTS26W15-15JA.pdf
Availability of DTS26W15-15JA
QUANTITY
DTS26W15-15JA Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26W15-15JA
Internal Part NumberEIS-DTS26W15-15JA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert15-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26W15-15JA
Related LinksDTS26W, DTS26W15-15JA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26W15-15JA Details Description
Related parts for DTS26W15-15JA
CAP ALUM 560UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
IC POT DGTL DUAL 128POS 14SOIC datasheet.pdf
WIRE MARKER B/W .05-.12"250PC datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
FIXED IND 1.8NH 500MA 80 MOHM datasheet.pdf
IC FPGA 177 I/O 256FBGA datasheet.pdf
LED IND LIGHT YLW 125V SNAP FIT datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf
OSC OCXO 38.88MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf