AVX Corporation SQCA5C103KAJWE
SQCA5C103KAJWE picture photo
Mfg. Part Number
SQCA5C103KAJWE
Brief Description
CAP CER 10000PF 50V 0605
Datasheet Download
SQCA5C103KAJWE.pdf
Availability of SQCA5C103KAJWE
QUANTITY
SQCA5C103KAJWE Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCA5C103KAJWE
Internal Part NumberEIS-SQCA5C103KAJWE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package100
SeriesSQ
PackagingTray - Waffle
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0605 (1613 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.57mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCA5C103KAJWE
Related LinksSQCA5C1, SQCA5C103KAJWE Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCA5C103KAJWE Details Description
Related parts for SQCA5C103KAJWE
LABEL TT S LAM WHT 2 X 2.44" datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5.08MM datasheet.pdf
IC SUPERVISORY CIRC TRPL 20TQFN datasheet.pdf
IC REG LDO 15V 1.5A 3PWRFLEX datasheet.pdf
CABLE 26POS SOCKET-SOCKET 3M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 5V 600W datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
CONN RING 18-22 AWG AMPLIVAR datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 24W datasheet.pdf