TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26W15-15JC
DTS26W15-15JC picture photo
Mfg. Part Number
DTS26W15-15JC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 15POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DTS26W15-15JC.pdf
Availability of DTS26W15-15JC
QUANTITY
DTS26W15-15JC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26W15-15JC
Internal Part NumberEIS-DTS26W15-15JC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert15-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26W15-15JC
Related LinksDTS26W, DTS26W15-15JC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26W15-15JC Details Description
Related parts for DTS26W15-15JC
CONN HEADER .100 DUAL STR 10POS datasheet.pdf
RES SMD 43K OHM 0.1% 1/16W 0816 datasheet.pdf
BOX STEEL BLK/GRAY 6.25"L X 5"W datasheet.pdf
RES SMD 66.5 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
LED HARDWARE FILTER BOOT BLU/WHT datasheet.pdf
RES 113K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 1A CPH6 datasheet.pdf
RES 475 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf