TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26W15-15SE
DTS26W15-15SE picture photo
Mfg. Part Number
DTS26W15-15SE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 15POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DTS26W15-15SE.pdf
Availability of DTS26W15-15SE
QUANTITY
DTS26W15-15SE Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26W15-15SE
Internal Part NumberEIS-DTS26W15-15SE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert15-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26W15-15SE
Related LinksDTS26W, DTS26W15-15SE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26W15-15SE Details Description
Related parts for DTS26W15-15SE
RES 100 OHM 3.5W 10% RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 520MA 650 MOHM datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY 4POS DUAL 30AU datasheet.pdf
4 ROW VERTICAL HEADER PRESS datasheet.pdf
RES 68K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 200V AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V datasheet.pdf