TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26W15-18BB
DTS26W15-18BB picture photo
Mfg. Part Number
DTS26W15-18BB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS SKT
Datasheet Download
DTS26W15-18BB.pdf
Availability of DTS26W15-18BB
QUANTITY
DTS26W15-18BB Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26W15-18BB
Internal Part NumberEIS-DTS26W15-18BB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationB
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26W15-18BB
Related LinksDTS26W, DTS26W15-18BB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26W15-18BB Details Description
Related parts for DTS26W15-18BB
LED GRN DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
TVS DIODE 30.8VWM 64.3VC DO201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
IC OP AMP TRPL 144MHZ 14-TSSOP datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI 9/16-18 UNF 4.5V datasheet.pdf
IC DVR HALF BRIDGE 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
MICRO 25C S 30" WHT JACKS datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 5% 1000VDC datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf