TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26W15-18PN-LC
DTS26W15-18PN-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS26W15-18PN-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN
Datasheet Download
DTS26W15-18PN-LC.pdf
Availability of DTS26W15-18PN-LC
QUANTITY
DTS26W15-18PN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26W15-18PN-LC
Internal Part NumberEIS-DTS26W15-18PN-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26W15-18PN-LC
Related LinksDTS26W15, DTS26W15-18PN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26W15-18PN-LC Details Description
Related parts for DTS26W15-18PN-LC
MOSFET P-CH 50V 15A TO-252AA datasheet.pdf
RES SMD 56.2KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Receptacle 54 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 12POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
SPACER RECT GEN PURP 0.070" datasheet.pdf
RES 249K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 20PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 155VIN 18.5VOUT 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
FIXED IND 18NH 1.2A 78 MOHM SMD datasheet.pdf