TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26W15-19JD
DTS26W15-19JD picture photo
Mfg. Part Number
DTS26W15-19JD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 19POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DTS26W15-19JD.pdf
Availability of DTS26W15-19JD
QUANTITY
DTS26W15-19JD Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26W15-19JD
Internal Part NumberEIS-DTS26W15-19JD
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26W15-19JD
Related LinksDTS26W, DTS26W15-19JD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26W15-19JD Details Description
Related parts for DTS26W15-19JD
TRIMMER 10K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
IC FPGA 200 I/O 324CSPBGA datasheet.pdf
VARISTOR 42V 250A DISC 7MM datasheet.pdf
CABLE PNL MNT 4POS SKT-WIRE .5M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
RES 750K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL., TYP PCIEINT.,AF datasheet.pdf
CONN PLUG 47POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES 8.2K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1NF 10% 300VAC RADIAL datasheet.pdf