TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26W15-19SB
DTS26W15-19SB picture photo
Mfg. Part Number
DTS26W15-19SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 19POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DTS26W15-19SB.pdf
Availability of DTS26W15-19SB
QUANTITY
DTS26W15-19SB Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26W15-19SB
Internal Part NumberEIS-DTS26W15-19SB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26W15-19SB
Related LinksDTS26W, DTS26W15-19SB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26W15-19SB Details Description
Related parts for DTS26W15-19SB
LIGHT PIPE YELLOW 1 POS datasheet.pdf
RES SMD 78.7 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 63.4 OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
15A GFCI PLGAUTO FIELD ATTCHBL datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 212MA 4.6 OHM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 330VAC AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf