TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26W15-5PD-LC
DTS26W15-5PD-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS26W15-5PD-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN
Datasheet Download
DTS26W15-5PD-LC.pdf
Availability of DTS26W15-5PD-LC
QUANTITY
DTS26W15-5PD-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26W15-5PD-LC
Internal Part NumberEIS-DTS26W15-5PD-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions5
Shell Size - Insert15-5
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26W15-5PD-LC
Related LinksDTS26W1, DTS26W15-5PD-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26W15-5PD-LC Details Description
Related parts for DTS26W15-5PD-LC
THERMISTOR PTC 100OHM 145DEG RAD datasheet.pdf
CARD MARKER 3" 0-9 BLK/YLW 25OC datasheet.pdf
RES SMD 365K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 82K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN CAP SEALING FOR USE W/CABLE datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V X5R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 284 OHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
RES SMD 0.68 OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf