TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26W15-5SB-LC
DTS26W15-5SB-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS26W15-5SB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT
Datasheet Download
DTS26W15-5SB-LC.pdf
Availability of DTS26W15-5SB-LC
QUANTITY
DTS26W15-5SB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26W15-5SB-LC
Internal Part NumberEIS-DTS26W15-5SB-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions5
Shell Size - Insert15-5
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationB
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26W15-5SB-LC
Related LinksDTS26W1, DTS26W15-5SB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26W15-5SB-LC Details Description
Related parts for DTS26W15-5SB-LC
HEX STANDOFF 8-32 NYLON 1" datasheet.pdf
IC OPAMP SAMPLE HOLD 16SOIC datasheet.pdf
CONN BACKSHELL DB9 DL EXIT BLK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
SENSOR 150 PSIA UNAMPLIFIED SMD datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MICROPHONE 0DB 1.5V .5MA 2.2KOHM datasheet.pdf
ATTENUATOR SMA 18GHZ 10DB datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 2.0 4 Position Through Hole, Right Angle, Vertical datasheet.pdf