TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26W15-97PC
DTS26W15-97PC picture photo
Mfg. Part Number
DTS26W15-97PC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 12POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DTS26W15-97PC.pdf
Availability of DTS26W15-97PC
QUANTITY
DTS26W15-97PC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26W15-97PC
Internal Part NumberEIS-DTS26W15-97PC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions12
Shell Size - Insert15-97
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26W15-97PC
Related LinksDTS26W, DTS26W15-97PC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26W15-97PC Details Description
Related parts for DTS26W15-97PC
RES SMD 750 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Receptacle 32 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC BUFF/DVR HEX NON-INV 14SO datasheet.pdf
IC OPAMP GP 900KHZ RRO 8SOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 42POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 322 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 5.08MM datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 15 OHM 75W datasheet.pdf