TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26W17-26JB
DTS26W17-26JB picture photo
Mfg. Part Number
DTS26W17-26JB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 26POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DTS26W17-26JB.pdf
Availability of DTS26W17-26JB
QUANTITY
DTS26W17-26JB Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26W17-26JB
Internal Part NumberEIS-DTS26W17-26JB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26W17-26JB
Related LinksDTS26W, DTS26W17-26JB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26W17-26JB Details Description
Related parts for DTS26W17-26JB
SENSOR 3000PSI 7/16-20-2B 4.5V datasheet.pdf
TERM BLOCK 6POS SIDE ENT 3.5MM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 270NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
26500 61C 61#20 P PLUG SS LC datasheet.pdf
1500UF 10V 10X30MM 105C 7000H datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 25V NP0 008004 datasheet.pdf