TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26W17-26PA
DTS26W17-26PA picture photo
Mfg. Part Number
DTS26W17-26PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 26POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DTS26W17-26PA.pdf
Availability of DTS26W17-26PA
QUANTITY
DTS26W17-26PA Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26W17-26PA
Internal Part NumberEIS-DTS26W17-26PA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26W17-26PA
Related LinksDTS26W, DTS26W17-26PA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26W17-26PA Details Description
Related parts for DTS26W17-26PA
IC DISTRIBUTION SW SGL 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-DHVQFN datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 2 Circuit 0.315" (8.00mm) datasheet.pdf
FUSE 600V T/D CLASS RK1 25A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
WIRE LOCATOR 3.0MM WIRE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf