Sullins Connector Solutions PBC35SAAN
PBC35SAAN picture photo
Mfg. Part Number
PBC35SAAN
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 35POS
Datasheet Download
PBC35SAAN.pdf
Availability of PBC35SAAN
QUANTITY
PBC35SAAN Order Process
Ship out your order
Specifications of PBC35SAAN
Internal Part NumberEIS-PBC35SAAN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions35
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PBC35SAAN
Related LinksPBC3, PBC35SAAN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PBC35SAAN Details Description
Related parts for PBC35SAAN
SWITCH UNIT KNOB 2POS ALT BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 270PF 1KV NP0 1206 datasheet.pdf
SWITCH SELECTOR MOM ILLUM 1X40 datasheet.pdf
IC LI+ CHARGER FRONT END 8SON datasheet.pdf
IMPACT RAM 3X10 GR SN datasheet.pdf
CAP CER 100PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301H 1/4-48" CLEAR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB datasheet.pdf
RPS12I datasheet.pdf
RES 69.8K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf