KEMET R46KI3220JP02M
R46KI3220JP02M picture photo
Mfg. Part Number
R46KI3220JP02M
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.22UF 20% 560VDC RAD
Datasheet Download
R46KI3220JP02M.pdf
Availability of R46KI3220JP02M
QUANTITY
R46KI3220JP02M Order Process
Ship out your order
Specifications of R46KI3220JP02M
Internal Part NumberEIS-R46KI3220JP02M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesR46
PackagingBulk
Capacitance0.22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC275V
Voltage Rating - DC560V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing-
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R46KI3220JP02M
Related LinksR46KI32, R46KI3220JP02M Datasheet, KEMET Distributor
R46KI3220JP02M Details Description
Related parts for R46KI3220JP02M
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
BOARD ADAPTER 20DIP LIS3L02AS4 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
PP POWER IP67 SOLDER P/F/T 48V datasheet.pdf
RES SMD 665K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 4PIN SLD CUP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 900V TO220SIS datasheet.pdf
16 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
CAP CER 1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
BP HYBRID DIN SHROUD LF datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf