Rubycon 25ZL820MEFCT810X23
25ZL820MEFCT810X23 picture photo
Mfg. Part Number
25ZL820MEFCT810X23
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
25ZL820MEFCT810X23.pdf
Availability of 25ZL820MEFCT810X23
QUANTITY
25ZL820MEFCT810X23 Order Process
Ship out your order
Specifications of 25ZL820MEFCT810X23
Internal Part NumberEIS-25ZL820MEFCT810X23
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZL
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.15A
Impedance22 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)25ZL820MEFCT810X23
Related Links25ZL820ME, 25ZL820MEFCT810X23 Datasheet, Rubycon Distributor
25ZL820MEFCT810X23 Details Description
Related parts for 25ZL820MEFCT810X23
CARDEDGE 30POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
OSC MEMS 18.432MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 43.2 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
LCD MONITOR 17" W/TOUCH SCREEN datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
FG IP67 COVER MS46-1390 SINGLE datasheet.pdf
TV 15C 14#20 1#16 SKT J/N RECP datasheet.pdf
TV 5C 5#16 SKT PLUG datasheet.pdf
100UF 450V 22.23X66.68 85C AXI datasheet.pdf