Vishay/BCcomponents MCU08050D1432BP500
MCU08050D1432BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D1432BP500
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 14.3K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050D1432BP500.pdf
Availability of MCU08050D1432BP500
QUANTITY
MCU08050D1432BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D1432BP500
Internal Part NumberEIS-MCU08050D1432BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCU 0805 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D1432BP500
Related LinksMCU08050D, MCU08050D1432BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D1432BP500 Details Description
Related parts for MCU08050D1432BP500
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 12V datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONN BNC JACK R/A 75 OHM PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 2700K 2SMD datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 22POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG WHT/BLU 100' datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 114POS GOLD datasheet.pdf
FAN AXIAL 30X10MM 12VDC WIRE datasheet.pdf