TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26W19-32PC
DTS26W19-32PC picture photo
Mfg. Part Number
DTS26W19-32PC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 32POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DTS26W19-32PC.pdf
Availability of DTS26W19-32PC
QUANTITY
DTS26W19-32PC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26W19-32PC
Internal Part NumberEIS-DTS26W19-32PC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26W19-32PC
Related LinksDTS26W, DTS26W19-32PC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26W19-32PC Details Description
Related parts for DTS26W19-32PC
CABLE TIE MINI HS BLACK 3.1" datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 16K EE 8-DIP datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 12POS GOLD SMD datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 36 OLIVE datasheet.pdf
IC FPGA 194 I/O 484FBGA datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT IN-LINE 6POS PIN datasheet.pdf
CABLE TIE RELEASABLE:NYL NATURAL datasheet.pdf
DIN-TOOL AUSDRUCKPCEMPEL datasheet.pdf
CAP FILM 2700PF 5% 16VDC 0603 datasheet.pdf
M801 4C 4#23 SKT RECP THRD datasheet.pdf
Wideband, 37 dB Isolation at 1 GHz, CMOS 1.65 V to 2.75 V, 4:1 Mux/SP4T IC datasheet.pdf