TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26W19-32SE
DTS26W19-32SE picture photo
Mfg. Part Number
DTS26W19-32SE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 32POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DTS26W19-32SE.pdf
Availability of DTS26W19-32SE
QUANTITY
DTS26W19-32SE Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26W19-32SE
Internal Part NumberEIS-DTS26W19-32SE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26W19-32SE
Related LinksDTS26W, DTS26W19-32SE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26W19-32SE Details Description
Related parts for DTS26W19-32SE
FIXED IND 47UH 1.1A 180 MOHM SMD datasheet.pdf
GDT 230V 15% 5KA datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS .100 SGL STR PCB datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 16A 500VAC/VDC 3AB datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 12.7KOHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 28AWG GREEN 100' datasheet.pdf
FUSE AUTO 3A 32VDC BLADE 50 PC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf