TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26W21-11JN
DTS26W21-11JN picture photo
Mfg. Part Number
DTS26W21-11JN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 11POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DTS26W21-11JN.pdf
Availability of DTS26W21-11JN
QUANTITY
DTS26W21-11JN Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26W21-11JN
Internal Part NumberEIS-DTS26W21-11JN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26W21-11JN
Related LinksDTS26W, DTS26W21-11JN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26W21-11JN Details Description
Related parts for DTS26W21-11JN
FIXED IND 680NH 260MA 550 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
2.5 WTB LOCK HSG 5CKT datasheet.pdf
RES 8.06 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
SERIAL PORT ADAPTER BLUETOOTH datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 5W T18 datasheet.pdf
RES 2.63292K OHM 0.6W 0.005% RAD datasheet.pdf
CONN PIN HDR 2.5MM 12POS datasheet.pdf
ICL 10 OHM 15% 3A 11.4MM datasheet.pdf
OSC XO 5.000MHZ CMOS, TTL SMD datasheet.pdf