TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26W21-11PA
DTS26W21-11PA picture photo
Mfg. Part Number
DTS26W21-11PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 11POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DTS26W21-11PA.pdf
Availability of DTS26W21-11PA
QUANTITY
DTS26W21-11PA Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26W21-11PA
Internal Part NumberEIS-DTS26W21-11PA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26W21-11PA
Related LinksDTS26W, DTS26W21-11PA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26W21-11PA Details Description
Related parts for DTS26W21-11PA
IC MOSFET DRVR DUAL NONINV 8SOIC datasheet.pdf
IC 3CH INTEG VIDEO BUFF 20-TSSOP datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 35mA 24-SSOP/QSOP datasheet.pdf
IMPACT BP 3X8 LW SN/PB datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 26.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
1.25 WTB WAFER ASSY 4CKT BLACK datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 520MA 610 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 10POS THRUHL datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.5V datasheet.pdf