TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26W21-11SA-LC
DTS26W21-11SA-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS26W21-11SA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT
Datasheet Download
DTS26W21-11SA-LC.pdf
Availability of DTS26W21-11SA-LC
QUANTITY
DTS26W21-11SA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26W21-11SA-LC
Internal Part NumberEIS-DTS26W21-11SA-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26W21-11SA-LC
Related LinksDTS26W21, DTS26W21-11SA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26W21-11SA-LC Details Description
Related parts for DTS26W21-11SA-LC
RES SMD 6.49K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 200MW SOT23-3 datasheet.pdf
IC FPGA 168 I/O 240QFP datasheet.pdf
BATTERY PACK 6.0V 1900MAH NIMH datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15V OUT SMD datasheet.pdf
LED CBI 3MM 4X1 YLW,RED,YLW,GRN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 7.5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS .100" SMD GLD datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 6A 1000V KBJ datasheet.pdf