TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26W21-16SE
DTS26W21-16SE picture photo
Mfg. Part Number
DTS26W21-16SE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 16POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DTS26W21-16SE.pdf
Availability of DTS26W21-16SE
QUANTITY
DTS26W21-16SE Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26W21-16SE
Internal Part NumberEIS-DTS26W21-16SE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26W21-16SE
Related LinksDTS26W, DTS26W21-16SE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26W21-16SE Details Description
Related parts for DTS26W21-16SE
CONN FFC FPC RCPT 5POS 2.54MM datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY .100 10POS VERT datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
IC ADC 16BIT DELTA SIG 12-MSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 2POS SKT datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PST 25A 240V datasheet.pdf
SURFACE FB BELT 6X274" A MED datasheet.pdf
RES 124 OHM 1/2W .25% AXIAL datasheet.pdf
RES 27.1 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 12V 12.5A datasheet.pdf