TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26W23-21JE
DTS26W23-21JE picture photo
Mfg. Part Number
DTS26W23-21JE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 21POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DTS26W23-21JE.pdf
Availability of DTS26W23-21JE
QUANTITY
DTS26W23-21JE Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26W23-21JE
Internal Part NumberEIS-DTS26W23-21JE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26W23-21JE
Related LinksDTS26W, DTS26W23-21JE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26W23-21JE Details Description
Related parts for DTS26W23-21JE
CONN HEADER 92POS .100" DL TIN datasheet.pdf
RES 3.16 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE 1400A 690V 3GKN/50 AR UC datasheet.pdf
CONN SOCKET 24-30AWG GOLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
RELAY REED SPST-NC 500MA 5V datasheet.pdf
AML51 BUTTON FOR SWES/INDICATORS datasheet.pdf
RES 93.1K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.43K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP CER 120PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf