TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26W23-53BN
DTS26W23-53BN picture photo
Mfg. Part Number
DTS26W23-53BN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 53POS SKT
Datasheet Download
DTS26W23-53BN.pdf
Availability of DTS26W23-53BN
QUANTITY
DTS26W23-53BN Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26W23-53BN
Internal Part NumberEIS-DTS26W23-53BN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26W23-53BN
Related LinksDTS26W, DTS26W23-53BN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26W23-53BN Details Description
Related parts for DTS26W23-53BN
KIT MOD 802.15.4/ZIGB 2.4GHZ ANT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 12A 5V datasheet.pdf
CONN TERM BLK 5POS 5MM R/A BK datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.8A 80 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY BKWY 06CKT datasheet.pdf
3G3_X INPUT AC REACTOR, REFER datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
RES 536 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf