TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26W23-53JA
DTS26W23-53JA picture photo
Mfg. Part Number
DTS26W23-53JA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 53POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DTS26W23-53JA.pdf
Availability of DTS26W23-53JA
QUANTITY
DTS26W23-53JA Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26W23-53JA
Internal Part NumberEIS-DTS26W23-53JA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26W23-53JA
Related LinksDTS26W, DTS26W23-53JA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26W23-53JA Details Description
Related parts for DTS26W23-53JA
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 110V datasheet.pdf
RES SMD 68.1 OHM 0.5% 1/16W 0816 datasheet.pdf
IC REG LDO 8V 1A TO220AB datasheet.pdf
IC NVSRAM 256KBIT 35NS 32SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 12.4K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG INLINE 2POS SKT datasheet.pdf
CABLE TIE HEAVY DUTY:NYL NATURAL datasheet.pdf
AUX SPDT SWITCH datasheet.pdf
RES SMD 2.15K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf