TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26W23-53PA
DTS26W23-53PA picture photo
Mfg. Part Number
DTS26W23-53PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 53POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DTS26W23-53PA.pdf
Availability of DTS26W23-53PA
QUANTITY
DTS26W23-53PA Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26W23-53PA
Internal Part NumberEIS-DTS26W23-53PA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26W23-53PA
Related LinksDTS26W, DTS26W23-53PA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26W23-53PA Details Description
Related parts for DTS26W23-53PA
IDC CABLE - MSD16K/MC16G/MCG16K datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 15W datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 15NS 44TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 50V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET BRD/BRD .5MM 120POS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 0.9A SC-70-3 datasheet.pdf
6765 POWER ENTRY MODUL 10A 70C datasheet.pdf
IC ADC 16BIT PAR 250K 8CH 64TQFP datasheet.pdf
LED CBI 3MM 4-LEVEL X 2 datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.118" (3.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf