TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26W23-55BD
DTS26W23-55BD picture photo
Mfg. Part Number
DTS26W23-55BD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT
Datasheet Download
DTS26W23-55BD.pdf
Availability of DTS26W23-55BD
QUANTITY
DTS26W23-55BD Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26W23-55BD
Internal Part NumberEIS-DTS26W23-55BD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26W23-55BD
Related LinksDTS26W, DTS26W23-55BD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26W23-55BD Details Description
Related parts for DTS26W23-55BD
TRANS NPN 50V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
DBL BANANA/MINI CLIP RG58C/U 36" datasheet.pdf
LED 3MM RD/RD/YL 3LVL R/A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.625" (15.88mm) datasheet.pdf
IC PWR SWITCH 2CH USB 1A 8-MSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.25A 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 1% 1W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 3.48K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf