TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26W23-55HA
DTS26W23-55HA picture photo
Mfg. Part Number
DTS26W23-55HA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 55POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DTS26W23-55HA.pdf
Availability of DTS26W23-55HA
QUANTITY
DTS26W23-55HA Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26W23-55HA
Internal Part NumberEIS-DTS26W23-55HA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26W23-55HA
Related LinksDTS26W, DTS26W23-55HA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26W23-55HA Details Description
Related parts for DTS26W23-55HA
RES 9.53K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
GDT 350V 15% 10KA datasheet.pdf
IC NVSRAM 1MBIT 35NS 32SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE -0.1 - 1MPA datasheet.pdf
RS-70 RFB;RIGHT FOOT W/ datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
DIODE STD REC 300A DO-9 datasheet.pdf