TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26W25-29BN
DTS26W25-29BN picture photo
Mfg. Part Number
DTS26W25-29BN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 29POS SKT
Datasheet Download
DTS26W25-29BN.pdf
Availability of DTS26W25-29BN
QUANTITY
DTS26W25-29BN Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26W25-29BN
Internal Part NumberEIS-DTS26W25-29BN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26W25-29BN
Related LinksDTS26W, DTS26W25-29BN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26W25-29BN Details Description
Related parts for DTS26W25-29BN
SWITCH FORMED LEVER SPDT .1A datasheet.pdf
DIP CABLE - CDP14S/AE14G/CDP14S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
RES SMD 10.7K OHM 1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
UPS SMART TOWER AVR 120V datasheet.pdf
COAX TOOL KITINCLUDES CTF-300 datasheet.pdf
RES SMD 73.2 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 1.8V datasheet.pdf
TV 100C 100#22D SKT PLUG datasheet.pdf
3UF 150V 8X17.5 85C AXI datasheet.pdf