TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26W25-43JB
DTS26W25-43JB picture photo
Mfg. Part Number
DTS26W25-43JB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 43POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DTS26W25-43JB.pdf
Availability of DTS26W25-43JB
QUANTITY
DTS26W25-43JB Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26W25-43JB
Internal Part NumberEIS-DTS26W25-43JB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions43
Shell Size - Insert25-43
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26W25-43JB
Related LinksDTS26W, DTS26W25-43JB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26W25-43JB Details Description
Related parts for DTS26W25-43JB
TERM BLOCK PCB 18POS 3.5MM GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
FUSE 1600A 690V 3TN/80 AR UC datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
RES SMD 51.1 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 1W DO214AC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON PANEL MT GRN datasheet.pdf
TVS DIODE 130VWM R6 datasheet.pdf
HAR-BUS HM SPACER BLOCK 25 MM datasheet.pdf