TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26W25-43PD
DTS26W25-43PD picture photo
Mfg. Part Number
DTS26W25-43PD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 43POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DTS26W25-43PD.pdf
Availability of DTS26W25-43PD
QUANTITY
DTS26W25-43PD Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26W25-43PD
Internal Part NumberEIS-DTS26W25-43PD
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions43
Shell Size - Insert25-43
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C