Panduit DV14-205B-M
DV14-205B-M picture photo
Mfg. Part Number
DV14-205B-M
Manufacturer
Product Category
Terminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Brief Description
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.187" (4.75mm), 0.205" (5.21mm) Crimp
Datasheet Download
DV14-205B-M.pdf
Availability of DV14-205B-M
QUANTITY
DV14-205B-M Order Process
Ship out your order
Specifications of DV14-205B-M
Internal Part NumberEIS-DV14-205B-M
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
SeriesPan-Term®
PackagingBulk
Terminal TypeStandard
GenderFemale
Tab Width0.187" (4.75mm), 0.205" (5.21mm)
Tab Thickness0.032" (0.81mm)
Tab Length-
Length - Overall0.744" (18.90mm)
TerminationCrimp
Wire Gauge14-16 AWG
InsulationNon-Mating End Insulated
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
FeaturesButted Seam
ColorBlue
Contact MaterialBrass
Contact FinishTin
Insulation Diameter0.170" (4.32mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DV14-205B-M
Related LinksDV14-, DV14-205B-M Datasheet, Panduit Distributor
DV14-205B-M Details Description
Related parts for DV14-205B-M
RES 12.4K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V TO220AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 21VC 2DFN datasheet.pdf
HAR-BUS HM FEDERL TYP-B19 M datasheet.pdf
8343-3 INSULATION PUNCH datasheet.pdf
RES SMD 715 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SDRAM 128M 133MHZ 90BGA datasheet.pdf
OSC VCTCXO 13.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf