Panduit DV18-205B-CY
DV18-205B-CY picture photo
Mfg. Part Number
DV18-205B-CY
Brief Description
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm), 0.205" (5.21mm) Crimp
Datasheet Download
DV18-205B-CY.pdf
Availability of DV18-205B-CY
QUANTITY
DV18-205B-CY Order Process
Ship out your order
Specifications of DV18-205B-CY
Internal Part NumberEIS-DV18-205B-CY
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
GenderFemale
Tab Width0.187" (4.75mm), 0.205" (5.21mm)
Tab Thickness0.032" (0.81mm)
Tab Length-
Length - Overall0.750" (19.05mm)
TerminationCrimp
Wire Gauge18-22 AWG
FeaturesButted Seam
ColorRed
Contact MaterialBrass
Contact FinishTin
Insulation Diameter0.150" (3.81mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DV18-205B-CY
Related LinksDV18-2, DV18-205B-CY Datasheet, Panduit Distributor
DV18-205B-CY Details Description
Related parts for DV18-205B-CY
IC REG LDO 1.5V 0.25A SOT23-5 datasheet.pdf
Crystal 22.1184MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC ADC 18BIT SPI/SRL 16MSOP datasheet.pdf
INDICATOR INCAND WHITE PANEL MNT datasheet.pdf
4971-10 CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 28VIN 3.3VOUT 16.5W datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS BOX MNT SKT datasheet.pdf