Panduit DV18-205B-MY
DV18-205B-MY picture photo
Mfg. Part Number
DV18-205B-MY
Brief Description
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm), 0.205" (5.21mm) Crimp
Datasheet Download
DV18-205B-MY.pdf
Availability of DV18-205B-MY
QUANTITY
DV18-205B-MY Order Process
Ship out your order
Specifications of DV18-205B-MY
Internal Part NumberEIS-DV18-205B-MY
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
GenderFemale
Tab Width0.187" (4.75mm), 0.205" (5.21mm)
Tab Thickness0.032" (0.81mm)
Tab Length-
Length - Overall0.750" (19.05mm)
TerminationCrimp
Wire Gauge18-22 AWG
FeaturesButted Seam
ColorRed
Contact MaterialBrass
Contact FinishTin
Insulation Diameter0.150" (3.81mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DV18-205B-MY
Related LinksDV18-2, DV18-205B-MY Datasheet, Panduit Distributor
DV18-205B-MY Details Description
Related parts for DV18-205B-MY
FIXED IND 390NH 200MA 1.5 OHM datasheet.pdf
IGBT MOLDING 600V 300A 7PM-IA datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 3.3K OHM 8SRT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156" datasheet.pdf