Samtec, Inc. DW-10-10-T-S-450
DW-10-10-T-S-450 picture photo
Mfg. Part Number
DW-10-10-T-S-450
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Brief Description
CONN HEADER 10POS 2.54MM AU
Datasheet Download
DW-10-10-T-S-450.pdf
Availability of DW-10-10-T-S-450
QUANTITY
DW-10-10-T-S-450 Order Process
Ship out your order
Specifications of DW-10-10-T-S-450
Internal Part NumberEIS-DW-10-10-T-S-450
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
SeriesFlex Stack, DW
PackagingBulk
Number of Positions10
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Length - Overall0.830" (21.08mm)
Length - Post (Mating)0.270" (6.87mm)
Length - Stack Height0.450" (11.43mm)
Length - Tail0.110" (2.79mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Tin
Contact Finish Thickness - Post (Mating)-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DW-10-10-T-S-450
Related LinksDW-10-10, DW-10-10-T-S-450 Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
DW-10-10-T-S-450 Details Description
Related parts for DW-10-10-T-S-450
RES SMD 10.5 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE GLASS 12A 32VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 100MHZ 8MSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 256VWM 434.7VC SMD datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 4KX9 10NS 32PLCC datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 400V 2.4A TO277A datasheet.pdf
RES 114K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 26PIN SLD CUP datasheet.pdf
LM 3.50/02/135 4.5SN OR datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf