| Internal Part Number | EIS-DW-15-11-G-D-523 | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers | |
| Series | Flex Stack, DW | |
| Packaging | Tube | |
| Number of Positions | 30 | |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) | |
| Number of Rows | 2 | |
| Row Spacing | 0.100" (2.54mm) | |
| Length - Overall | 0.930" (23.62mm) | |
| Length - Post (Mating) | 0.296" (7.53mm) | |
| Length - Stack Height | 0.524" (13.30mm) | |
| Length - Tail | 0.110" (2.79mm) | |