GE Critical Power DW025AF-M
DW025AF-M picture photo
Mfg. Part Number
DW025AF-M
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERT DC/DC 5/3.3V 25W OUT
Datasheet Download
DW025AF-M.pdf
Availability of DW025AF-M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DW025AF-M Order Process
Ship out your order
Specifications of DW025AF-M
Internal Part NumberEIS-DW025AF-M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PagePower Module Wizard™
Standard Package30
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesDW025
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 23.3V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.5A, 2.5A
Power (Watts) - Manufacture Series25W
Voltage - Isolation500V
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.80" L x 2.40" W x 0.50" H (71.1mm x 61.0mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency75%
Power (Watts) - Max25W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DW025AF-M
Related LinksDW02, DW025AF-M Datasheet, GE Critical Power Distributor
DW025AF-M Details Description
Related parts for DW025AF-M
IDC CABLE - MKS60K/MC60G/MPD60K datasheet.pdf
IC MPU I960 20MHZ 132QFP datasheet.pdf
FILTER LINE POWER STD 6A PCB datasheet.pdf
IC AMP CURRENT SENSE 14-SOIC datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 9/16-18 UNF 4-20MA datasheet.pdf
CONN HEADER FPC .4MM 100POS SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.49K OHM 1% 20W datasheet.pdf
RES 217K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
32 SIL EXT PIN HDR datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf