Panasonic Electric Works HP2-DC24V
HP2-DC24V picture photo
Mfg. Part Number
HP2-DC24V
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V
Datasheet Download
HP2-DC24V.pdf
Availability of HP2-DC24V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HP2-DC24V Order Process
Ship out your order
Specifications of HP2-DC24V
Internal Part NumberEIS-HP2-DC24V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGeneral Appl Guidelines
Standards Chart
How to Read Date Codes
PCN Obsolescence/ EOLHP Relays Feb/2012
Standard Package20
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesHP
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current54.5mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage250VAC - Nom
Turn On Voltage (Max)19.2 VDC
Turn Off Voltage (Min)3.6 VDC
Operate Time25ms
Release Time25ms
Features-
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, Quick Connect - 0.205" (5.2mm)
Contact MaterialSilver (Ag)
Coil Power1.3 W
Coil Resistance440 Ohms
Operating Temperature-50°C ~ 40°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HP2-DC24V
Related LinksHP2-, HP2-DC24V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HP2-DC24V Details Description
Related parts for HP2-DC24V
RES SMD 330KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC ADC 10BIT MONO W/CLK 18-CDIP datasheet.pdf
TORX KEY FLAG HANDLE T5 2.64" datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
READ/WRITE ANTENNA W/BUILT IN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
BOX ABS TRN CLR 4.1"L X 2.59"W datasheet.pdf
CONN INSERT 8POS SMT SKT datasheet.pdf