Abracon Corporation ASG-C-X-B-38.880MHZ
ASG-C-X-B-38.880MHZ picture photo
Mfg. Part Number
ASG-C-X-B-38.880MHZ
Brief Description
OSC XO 38.88MHZ LVCMOS SMD
Datasheet Download
ASG-C-X-B-38.880MHZ.pdf
Availability of ASG-C-X-B-38.880MHZ
QUANTITY
ASG-C-X-B-38.880MHZ Order Process
Ship out your order
Specifications of ASG-C-X-B-38.880MHZ
Internal Part NumberEIS-ASG-C-X-B-38.880MHZ
3D ModelASG-C.pdfASG-C.stp
Standard Package10
SeriesASG-C
PackagingBulk
TypeXO (Standard)
Frequency38.88MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVCMOS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±35ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.075" (1.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASG-C-X-B-38.880MHZ
Related LinksASG-C-X-B, ASG-C-X-B-38.880MHZ Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASG-C-X-B-38.880MHZ Details Description
Related parts for ASG-C-X-B-38.880MHZ
IC REG LDO 10V 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 470PF 500V X7R 1206 datasheet.pdf
RES 301 OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES 10.5K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 8.2MH 82MA 75 OHM TH datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf