Bulgin DX0506/YL/24
DX0506/YL/24 picture photo
Mfg. Part Number
DX0506/YL/24
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
VANDAL RESISTANT LED PMI YELLOW
Datasheet Download
DX0506/YL/24.pdf
Availability of DX0506/YL/24
QUANTITY
DX0506/YL/24 Order Process
Ship out your order
Specifications of DX0506/YL/24
Internal Part NumberEIS-DX0506/YL/24
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
Series-
TypeLED
Lamp ColorYellow
Lens Color-
Lens Transparency-
RatingsDC
Voltage24V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions12.1" (307.34mm)
Lens Style/SizeRound with Flat Top
Millicandela Rating400mcd
Wavelength - Peak-
Viewing Angle-
Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP67
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DX0506/YL/24
Related LinksDX0506, DX0506/YL/24 Datasheet, Bulgin Distributor
DX0506/YL/24 Details Description
Related parts for DX0506/YL/24
RES SMD 3.16K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
BOARD TERMINAL MINI TURRET 50POS datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 5.5A 26 MOHM TH datasheet.pdf
IC REG DL BCK/LINEAR SYNC 10MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ATTINY88 LIBRARY datasheet.pdf
CONN CLUSTER HSG 3POS NATURAL datasheet.pdf
CAP POLYMER 68UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT IN-LINE 22POS SKT datasheet.pdf
RES 910 OHM 1/2W .05% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf