Bulgin DX0508/YL/24
DX0508/YL/24 picture photo
Mfg. Part Number
DX0508/YL/24
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
VANDAL RESISTANT LED PMI YELLOW
Datasheet Download
DX0508/YL/24.pdf
Availability of DX0508/YL/24
QUANTITY
DX0508/YL/24 Order Process
Ship out your order
Specifications of DX0508/YL/24
Internal Part NumberEIS-DX0508/YL/24
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
Series-
TypeLED
Lamp ColorYellow
Lens Color-
Lens Transparency-
RatingsDC
Voltage24V
Current-
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions12.1" (307.34mm)
Lens Style/SizeRound with Flat Top
Millicandela Rating400mcd
Wavelength - Peak-
Viewing Angle-
Termination StyleWire Leads - 0.67" (17.00mm)
Ingress ProtectionIP67
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DX0508/YL/24
Related LinksDX0508, DX0508/YL/24 Datasheet, Bulgin Distributor
DX0508/YL/24 Details Description
Related parts for DX0508/YL/24
FIXED IND 100UH 7A 37 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC CLK BUF 2:1/1:2 16VFQFN datasheet.pdf
TVS DIODE 48VWM 77.4VC SMC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES 402 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
SLIP GAUGE, HANDTOOL datasheet.pdf
CAP FILM 1600VDC 0.068UF RADIAL datasheet.pdf