Hirose Electric Co Ltd DX10BM-68S(50)
DX10BM-68S(50) picture photo
Mfg. Part Number
DX10BM-68S(50)
Manufacturer
Product Category
D-Shaped Connectors - Centronics
Brief Description
CONN RECEPT RT ANG 68 POS PCB
Datasheet Download
DX10BM-68S(50).pdf
Availability of DX10BM-68S(50)
QUANTITY
DX10BM-68S(50) Order Process
Ship out your order
Specifications of DX10BM-68S(50)
Internal Part NumberEIS-DX10BM-68S(50)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Shaped Connectors - Centronics
SeriesDXM
Connector StyleOuter Shroud Contacts
Connector TypeReceptacle
Number of Positions68
Number of Rows2
Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
TerminationSolder
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (M2.6)
TypeMiniature High Density (HD)
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DX10BM-68S(50)
Related LinksDX10BM-, DX10BM-68S(50) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DX10BM-68S(50) Details Description
Related parts for DX10BM-68S(50)
IC SUPERVISOR P/P 2.63V SC70-4 datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT 2:1 MUX 8MSOP datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 32-EDIP datasheet.pdf
TVS DIODE 58.1VWM 92VC DO204AC datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS IN-LINE SKT datasheet.pdf
6048 APPLIANCE INLET 15A 70C datasheet.pdf
GSKT FAB/FOAM 11.3X457.2MM KNIFE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE PIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf