Panasonic Electric Works ALE14B12
ALE14B12 picture photo
Mfg. Part Number
ALE14B12
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 12V
Datasheet Download
ALE14B12.pdf
Availability of ALE14B12
QUANTITY
ALE14B12 Order Process
Ship out your order
Specifications of ALE14B12
Internal Part NumberEIS-ALE14B12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandards Chart
How to Read Date Codes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesALE
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current33.3mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)16A
Switching Voltage277VAC - Max
Turn On Voltage (Max)9 VDC
Turn Off Voltage (Min)0.6 VDC
Operate Time20ms
Release Time20ms
FeaturesInsulation - Class B
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Contact MaterialSilver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Power400 mW
Coil Resistance360 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ALE14B12
Related LinksALE1, ALE14B12 Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
ALE14B12 Details Description
Related parts for ALE14B12
GDT 450V 20KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
SENSR OPTO TRANS 304.8MM SNAP-IN datasheet.pdf