Hirose Electric Co Ltd DX10G1M-36SE(50)
DX10G1M-36SE(50) picture photo
Mfg. Part Number
DX10G1M-36SE(50)
Manufacturer
Product Category
D-Shaped Connectors - Centronics
Brief Description
CONN RECEPT RT ANG 36POS PCB
Datasheet Download
DX10G1M-36SE(50).pdf
Availability of DX10G1M-36SE(50)
QUANTITY
DX10G1M-36SE(50) Order Process
Ship out your order
Specifications of DX10G1M-36SE(50)
Internal Part NumberEIS-DX10G1M-36SE(50)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Shaped Connectors - Centronics
SeriesDXM
Connector StyleOuter Shroud Contacts
Connector TypeReceptacle
Number of Positions36
Number of Rows2
Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
TerminationSolder
Flange FeatureInsert, Threaded (M2.6); Latchblocks
TypeMiniature High Density (HD)
FeaturesBoard Lock
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DX10G1M-36SE(50)
Related LinksDX10G1M-, DX10G1M-36SE(50) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DX10G1M-36SE(50) Details Description
Related parts for DX10G1M-36SE(50)
OPTOISO 2.5KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1A TO220AB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
LENS 1POS 16.1MM ROUND datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS STR .100" GOLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 82V 1W DO204AL datasheet.pdf
CONN HDR 5POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf