Hirose Electric Co Ltd DX20M-14S
DX20M-14S picture photo
Mfg. Part Number
DX20M-14S
Manufacturer
Product Category
D-Shaped Connectors - Centronics
Brief Description
CONN RECEPT VERT 14 POS PCB
Datasheet Download
DX20M-14S.pdf
Availability of DX20M-14S
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DX20M-14S Order Process
Ship out your order
Specifications of DX20M-14S
Internal Part NumberEIS-DX20M-14S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package70
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Shaped Connectors - Centronics
SeriesDXM
Connector StyleOuter Shroud Contacts
Connector TypeReceptacle
Number of Positions14
Number of Rows2
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
TerminationSolder
Flange FeatureInsert, Threaded (M2.6); Latchblocks
TypeMiniature High Density (HD)
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DX20M-14S
Related LinksDX20, DX20M-14S Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DX20M-14S Details Description
Related parts for DX20M-14S
RES 1.8 OHM 1/6W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TRIMMER 2.5-6PF 100V SMD datasheet.pdf
KNOB BLK GLOSS.925"DIA.250"SHAFT datasheet.pdf
CONN ADAPT PLUG-PLUG N 50 OHM datasheet.pdf
RES SMD 42.2KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 4.3 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR 3A 8DFN datasheet.pdf
XFRMR TOROIDAL 7VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 2W SMBG datasheet.pdf
Connector Socket 59 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf