Elna America DXJ-5R5H104U
DXJ-5R5H104U picture photo
Mfg. Part Number
DXJ-5R5H104U
Manufacturer
Product Category
Electric Double Layer Capacitors, Supercaps
Brief Description
CAP 100MF -20% +80% 5.5V T/H
Datasheet Download
DXJ-5R5H104U.pdf
Availability of DXJ-5R5H104U
QUANTITY
DXJ-5R5H104U Order Process
Ship out your order
Specifications of DXJ-5R5H104U
Internal Part NumberEIS-DXJ-5R5H104U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyElectric Double Layer Capacitors, Supercaps
SeriesDXJ
PackagingBulk
Capacitance100mF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated5.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)150 Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
TerminationThrough Hole
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can - Horizontal
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.453" Dia (11.50mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DXJ-5R5H104U
Related LinksDXJ-5R, DXJ-5R5H104U Datasheet, Elna America Distributor
DXJ-5R5H104U Details Description
Related parts for DXJ-5R5H104U
RES SMD 52.3K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SIDACTOR 4CH 220/440V 250A MS013 datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMC datasheet.pdf
IC FILTR 5TH ORDR LOWPASS 16SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS 24AWG MTA-100 datasheet.pdf
RES SMD 1.6M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FUSE AUTO 1A 32VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN HOUSING 4COND datasheet.pdf
INTERFACE CONVERTER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB datasheet.pdf
RES 34.8K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf